okna okna dveře plastová okna vchodové dveře eurookna dřevěná okna ceník okna hliniková okna montáž oken výměna oken

OKNA DVEŘE a vše okolo nich
vše o oknech, plastová okna
vše o dveřích, vchodové dveře
vše o bydlení, dům, byt

Okna dveře + zajímavosti oken + Recyklace plastových oken

okna | zajímavosti oken | Recyklace plastových oken

Recyklace plastových oken

VEKA A.G. vystavěla v Behringenu (Duryňsko - bývalá NDR) a koncem roku 1993 také uvedla do provozu linku, která je schopna plně recyklovat nejen odřezky a piliny z PVC profilů, ale dokonce celá, již zastaralá okna s rámy z PVC profilů.

Funguje zde rutinní provoz, kde, zjednodušeně řečeno, jednou stranou vcházela stará dosloužilá plastová okna a druhou stranou vystupovaly čtyři frakce, ze kterých se okna skládají. Granule recyklovaného PVC, guma, skleněná drť a kovové součásti. Použití PVC, gumy a kovů je očekávané, vstupují znovu do zpětného zpracování, skleněná drť se používá jako zásypový materiál, např. při stavbě silnic.

Demontovaná vysloužilá okna přicházejí v modrých transportních kontejnerech a jejich obsah se dopraví do drtiče. Směs kousků skla, houževnatého PVC, gumy a kovů se postupně třídí pomocí fyzikálních procesů. Využívá se přitom zejména rozdílné specifické hmotnosti při profukování a pohybu po nakloněné rovině, dělení na sítě a kov se zachytává magnetickou separací.

Zařízení může zpracovat 25 000 tun ročně. Dosahuje se až 97,5% ního zpětného využití materiálu, odpad tedy činí pouze 2,5 % hmoty. Recyklovaný PVC má 100% ní stupeň čistoty, to je totiž nejdůležitější hodnocený parametr. Aparáty se rozkládají na téměř 7 000 m2 a ovládá je z velínu prakticky pouze jeden člověk na směně, i když je tam zaměstnáno na 50 lidí. Ti zajišťují údržbu, transport a manipulaci a nezbytnou administrativu.

Kromě celých oken se zde recyklují a znovu granulují i odřezky a nepovedené šarže tyčí. Ty se dopravují ve speciálních, vyložením upravených transportních paletách. Recyklát se buď pytluje anebo se odváží v cisternách určených pro sypké materiály.

Platí zde slogan společnosti VEKA Umwelttechnik (technika životního prostředí), "My uzavíráme kruh". V této souvislosti je zajímavé, že existence recyklačního závodu na plastová okna je pro společnost VEKA A.G. významnou srovnávací výhodou proti konkurenci, neboť výběrová řízení v SRN jsou často podmiňována užitím recyklátu. Tedy přesně naopak, než je tomu u nás, kdy použití recyklátu je považováno za významný handicap. I to svědčí o rozdílném přístupu k ochraně životního prostředí u nás a ve SRN.

Sháníte vstupní plastové dveře? Využijte nabídku předního českého výrobce dveří Perito!

Poptáváte kvalitní a přitom levná plastová okna? Doporučujeme nabídku od českého výrobce Oknoplastik.cz!
Kontakt, reklama: info@dvere-okna.eu
vývoj software programování na míru oken oknách dveřích dveře plastová okna. dřevěná okna vchodové dveře eurookna ceník oken okenní příčky hlinikové dveře dotace na okna