okna okna dveře plastová okna vchodové dveře eurookna dřevěná okna ceník okna hliniková okna montáž oken výměna oken

OKNA DVEŘE a vše okolo nich
vše o oknech, plastová okna
vše o dveřích, vchodové dveře
vše o bydlení, dům, byt

Okna dveře + zajímavosti oken + Jazykový koutek I

okna | zajímavosti oken | Jazykový koutek I

Jazykový koutek I.: Jaká okna se vyrábí

Jestlipak víte, co je to "příraznice"? Nebo "poprsník"? Ne, opravdu to nemá nic společného s terminologií používanou ve veřejných domech.

Že to víte? Že děláte ve firmě, která vyrábí okna a proto samosebou znáte názvosloví výplní otvorů podle ČSN? Tak to Vás chválí a už nemusíte číst dál. Pokud nevíte, jako ostatně naprostá většina lidí, včetně těch, kteří by znát měli (stavitelů, stavbyvedoucích, projektantů, apod.), pak, pokud Vás to ovšem zajímá, pokračujte v četbě. Tak tedy, "příraznice" je "klapačka" a "poprsník" je "parapet". Již zmíněná ČSN 746210 "Kovová okna" také jednoznačně stanovuje další velmi často, námi i našimi partnery, komolené názvosloví.

Tak podle způsobu ovládání norma popisuje okno otevíravé (nikoliv otvíravé), okno sklápěcí (nikoliv sklopné), okno vyklápěcí (nikoliv výklopné). Rozeznává okno kyvné (osa otáčení vodorovná uprostřed) nebo otočné (osa otáčení svislá uprostřed).

Norma mluví o oknech jedno- nebo vícekřídlových nikoliv jedno- nebo vícekřídlých (křídlo jako např. máslo, tedy křídlové jako máslové, nikoliv "máslé", třeba sušenky). Pokud jsou křídla dvě, tři nebo čtyři, můžeme ve složeninách užít předponu dvou- i dvoj-, tří- i troj- dokonce čtyř- i čtyr-.

Takže shrnuto. Vyrábíme okna jednokřídlová, otevíravá a sklápěcí, nevyrábíme okna "jednokřídlá, otvíravá a sklopná".Sháníte vstupní plastové dveře? Využijte nabídku předního českého výrobce dveří Perito!

Poptáváte kvalitní a přitom levná plastová okna? Doporučujeme nabídku od českého výrobce Oknoplastik.cz!
Kontakt, reklama: info@dvere-okna.eu
vývoj software programování na míru oken oknách dveřích dveře plastová okna. dřevěná okna vchodové dveře eurookna ceník oken okenní příčky hlinikové dveře dotace na okna