okna okna dveře plastová okna vchodové dveře eurookna dřevěná okna ceník okna hliniková okna montáž oken výměna oken

OKNA DVEŘE a vše okolo nich
vše o oknech, plastová okna
vše o dveřích, vchodové dveře
vše o bydlení, dům, byt

Okna dveře + zajímavosti oken + Profily s imitací dřeva

okna | zajímavosti oken | Profily s imitací dřeva

Profily s imitací dřeva (2001)

Okna, které mají povrchovou úpravu napodobující kresbu různých druhů dřeva. Imitace dřev pak mohou být jedno- nebo oboustranné. Pokud se týká druhu dřeva, napodobuje se dub a jeho různá moření (bahenní dub, světlý dub, rustikální dub a součásný "šlágr" zlatý dub), dále borovice (horská, douglaska) a mahagon.


Vkus a požadavky zákazníků se vyvíjejí v čase. Na počátku 90. let minulého století byla nejčastěji požadovanou imitace mahagonu, později, asi v polovině devadesátých let převažoval rustikální dub, dnes suverénně dominuje zlatý dub.

Často užívanou kombinací je jednostranná imitace dřeva, kde uživatel volí zvenku určité "dřevěné" provedení, zatímco uvniř objektu jsou okna neutrálně bílá.

Všichni výrobci profilových systémů používají nějaký výrobní postup k produkci "nebílých" profilů, aby tak rozšířili svou nabídku. V zásadě se dnes používají tři způsoby obarvení profilů:

  • koextruze akrylátové vrstvy (Trocal)
  • probarvení celé hmoty (Kömmerling)
  • foliování (VEKA).


Debata o tom, které řešení je nejlepší, je nekonečná. Akryláty vynikají barevnou stálostí, jsou však křehké, mají nižší teplotu tání než PVC a roztavený akrylát může vtéci do sváru a snižovat jeho pevnost. U probarveného PVC je nebezpečí nestálosti barev, u folií se všichni bojí, že se bude folie "loupat".

VEKA dovedla technologii výroby foliovaných profilů pravděpodobně do dokonalosti. Základní rámové a křídlové profily jsou pod folií podbarveny ve hmotě, a tak ani při poškození folie nevyskočí bílá základní barva. Je zajímavé, že ačkoliv značku kvality profilů od "Společnosti pro kvalitu výrobců plastických hmot" má ve SRN kdekterý výrobce okenních profilů (více než 50), pro barevné řešení by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Konkrétně tento průkaz jakosti pro foliované provedení mají tři výrobci (VEKA, REHAU, TROCAL). Samozřejmě však barevné provedení nabízejí všichni.

Výraznou nevýhodou všech barevných provedení je absorpce vyššího podílu slunečního záření než je u bílých profilů. Teplota povrchu imitace dřeva, ale i zelených, červených a modrých profilů, může v letních měsících přesáhnout i 60 stupňů Celsia. To ve spojení s vysokou teplotní roztažností PVC způsobuje vysoké namáhání profilu a sklon k deformacím. Proto bývají barevné křídlové profily o jednu vnitřní komoru chudší a ocelová výztuha uvnitř je o to mohutnější, aby se prohnutí profilu zabránilo. A proto i by měla být "nebílá" plastová okna navrhována s menšími vnějšími rozměry, pokud je již někdo musí mít. Jsou obvykle totiž lacinější než opravdová dřevěná okna. Však také výrobci plastových profilů s určitou mírou nadsázky říkají, že z plastu můžete mít okna jakékoliv barvy, pokud si vyberete bílou.Sháníte vstupní plastové dveře? Využijte nabídku předního českého výrobce dveří Perito!

Poptáváte kvalitní a přitom levná plastová okna? Doporučujeme nabídku od českého výrobce Oknoplastik.cz!
Kontakt, reklama: info@dvere-okna.eu
vývoj software programování na míru oken oknách dveřích dveře plastová okna. dřevěná okna vchodové dveře eurookna ceník oken okenní příčky hlinikové dveře dotace na okna