okna okna dveře plastová okna vchodové dveře eurookna dřevěná okna ceník okna hliniková okna montáž oken výměna oken

OKNA DVEŘE a vše okolo nich
vše o oknech, plastová okna
vše o dveřích, vchodové dveře
vše o bydlení, dům, byt

Okna dveře + problémy oken, omyly + vakuované dvojsklo

okna | problémy oken, omyly | vakuované dvojsklo

Opravník obecně oblíbených omylů - VAKUOVANÉ DVOJSKLO

VAKUOVANÉ DVOJSKLO

Četným dotazem zákazníků je, zda používáme "vakuované dvojsklo". Dokonce ti rádoby znalí často konstatují: "Vy používáte to vakuované dvojsklo, že!?" Je zajímavé, jakou má tento nesmysl životnost mezi laiky, ale i mezi odbornou veřejností. Nejednou se setkáme i v projektech s požadavkem na zasklení vakuovaným dvojsklem.

Odkud tento obecně přijímaný omyl vzešel, to se mi nepodařilo zjistit. Diskuzí s výrobci izolačních skel jsme došli k názoru, že pojem "vakuované dvojsklo" může mít určitou souvislost s tím, že vzduch v meziskelním prostoru je vysušený, tedy jeho tlak je nepatrně nižší než tlak atmosférický o parciální tlak vodních par. V žádném případě tedy není vzduch "vysátý", jak si představují někteří zákazníci. Snad tato představa vychází i z toho, že vakuum, tedy absence molekul plynu, je nejlepší známá izolace. Proto řada lidí považuje za logické, že izolační dvojsklo je v meziskelním prostoru evakuované. My však víme, že tomu tak nemůže být. Jednak by se sklo, které je pružné, deformovalo vlivem vnějšího tlaku atmosférického vzduchu do tvaru čočky rozptylky a zkreslovalo by tak vidění skrz sklo. A za druhé by v místě dotyku obou skel docházelo k jejich praskání.

Izolační "schopnost" vakua je při výrobě izolačních dvojskel nahrazena naplněním meziskelního prostoru plyny, které mají výrazně nižší tepelnou vodivost než vzduch. Takovým plynem je běžně argon, který navíc zajišťuje i inertní prostředí pro tence pokovená skla. Ještě lepší izolační vlastnosti má xenon nebo krypton, ty jsou však již výrazně dražší s tím, jak jsou vzácné a jejich získávání složitější. Avšak i tyto plyny jsou v meziskelním prostoru uzavřeny pod tlakem, který se rovná atmosférickému.

Zajímavým efektem a důkazem o tom, že v meziskelním prostoru je hermeticky uzavřen vzduch (plyn) s atmosférickým tlakem, je prohnutí skel do tvaru čočky spojky, pokud toto sklo vyvezeme do vyšší nadmořské výšky. Tento případ se nám stal v roce 1998, kdy jsme exportovali okna do Mongolska do Ulanbátaru. Ten leží v nadmořské výšce asi 1500 - 1800 m n.m., což jsme v okamžiku výroby a expedice nevěděli. Fyzikální zákony se nám však rychle připomněly, když nám firma, která výstavbu v Mongolsku realizovala, reklamovala praskání skel. Technicky je pomoc jednoduchá, přebytečný tlak se z prostoru mezi skly odpustí, trochu složitější však je to, že se má tento úkon provést asi 5000 km daleko. Samozřejmě, že jsme to zajistili, ale tento důkaz, že v meziskelním prostoru je vzduch, nás stál nějaké peníze.Poptáváte kvalitní a přitom levná plastová okna? Doporučujeme nabídku od českého výrobce Oknoplastik.cz!
Kontakt, reklama: info@dvere-okna.eu
vývoj software programování na míru oken oknách dveřích dveře plastová okna. dřevěná okna vchodové dveře eurookna ceník oken okenní příčky hlinikové dveře dotace na okna